Zamów telefonicznie: 606 240 991 Salon: Pruszcz Gd. Grunwaldzka 69A
Styl skandynawski

Funkcjonalne i pięknie, czyli styl skandynawski w praktyce

Styl skandynawski zawsze cieszył się sporym zainteresowaniem, ale obecnie przeżywa prawdziwy renesans. Łączy w sobie minimalizm z zamiłowaniem do oryginalnych, stylowych detali, funkcjonalność z subtelnością i uniwersalnym pięknem. Co ważne, styl skandynawski jest również bardzo uniwersalny, ponadczasowy i pozwalający na stworzenie bardzo zindywidualizowanej aranżacji. Przypadnie do gustu zarówno miłośnikom nowoczesnego minimalizmu, eleganckiej klasyki, jak i rustykalnych aranżacji.

5 kluczowych zasad stylu skandynawskiego

Styl skandynawski to prostota, funkcjonalność i piękno. Można go nazwać mianem “przytulnej elegancki”, ponieważ chociaż wnętrza prezentują się bardzo stylowo, to jednak zachęcają do niespiesznego odpoczynku, regenerującego relaksu po ciężkim dniu. Ta koncepcja urządzania mieszkań w pełni odpowiada popularnemu nurtowi hygge, który zafascynował ludzi na całym świecie.

Oto 5 najważniejszych zasad, którymi należy się kierować, urządzając mieszkanie w stylu skandynawskim:

  1. Mniej znaczy więcej. Styl skandynawski wyróżnia się prostotą i minimalizmem. I chociaż wnętrza są bardzo stylowe i eleganckie, to jednak zawsze na plan pierwszy wysuwa się funkcjonalność wszystkich zastosowanych elementów wyposażenia pomieszczeń. Trzeba bardzo ostrożnie dobierać wszelkiego rodzaju dekoracje, których nie może być w nadmiarze. Wszystko powinno harmonijnie ze sobą współgrać. Każdy element, w tym meble skandynawskie, powinny wyróżniać się prostymi formami.
  2. Naturalne kolory. Mieszkania w stylu skandynawskim są również dość oszczędne w przypadku kolorystyki. Do najczęściej występujących odcieni zaliczamy beże, szarości, pastelowe błękity czy zielenie, delikatne brązy. Bardzo często wnętrza przepełniają również odcienie bieli i écru. Oczywiście można zastosować również nieco mocniejsze akcenty kolorystyczne, aczkolwiek nie powinno być ich za wiele, by zbytnio nie zdominowały przestrzeni.
  3. Jasne, przestronne wnętrza. Gdy odwiedzamy kraje skandynawskie, zwykle możemy podziwiać domy z dużymi oknami, w których nie występują żadne zasłony, firany, czy nawet rolety. Celem jest wpuszczenie do wnętrza jak największej ilości światła naturalnego. Właśnie takie powinny być mieszkania urządzone w stylu skandynawskim – jasne i przestronne.
  4. Uniwersalny, ponadczasowy styl. Chociaż kilkakrotnie wspomniane zostało, że obecnie panuje moda na mieszkania urządzone “po skandynawsku”, to jednak w stylu tym wcale nie chodzi o ślepe podążanie za modą. Wręcz przeciwnie, wszystkie elementy wyposażenia powinny być dobierane przede wszystkim pod kątem funkcjonalności, kwestie panujących trendów zawsze są na drugim planie. Skandynawski design jest ponadczasowy, jego urok przetrwa znacznie dłużej niż sezonowa moda. Jeśli jednak lubisz nowinki wnętrzarskie, możesz zastosować je w postaci dekoracyjnych dodatków.
  5. Przede wszystkim – dobra jakość. Jakość mebli czy innych elementów wyposażenia mieszkania powinna mieć dla nas w tym przypadku kluczowe znaczenie. Styl skandynawski to synonim trwałości i wytrzymałości. Jeśli zatem jesteśmy na etapie kompletowania mebli do mieszkania skandynawskiego, zwróćmy uwagę na to, czy są one wykonane z solidnych materiałów. Dzięki temu posłużą nam przez długi czas w nienagannym stanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *